Czcionka:

Kontrast:

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku

NUMER TELEFONU
59 843 12 91

Jesteś tutaj:   Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji ZdrowiaDopalacze
2015-07-13
drukuj

Dopalacze

Stop Dopalaczom

 

http://www.gis.gov.pl/?go=news

 

 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku w związku z rosnącą liczbą zatruć środkami zastępczymi ostrzega i udostępnia materiały dotyczące tzw. DOPALACZY.

Czym są dopalacze?
 

To nic innego, niż legalne narkotyki. „Dopalacze” to tylko określenie slangowe, są to środki zastępcze, czyli substancje zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Ich wytwarzanie i wprowadzanie do sprzedaży nie jest regulowane na podstawie żadnych przepisów prawnych, nie stosuje się do nich przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

   

Skutki zażywania dopalaczy.

 

Dopalacze uzależniają, zmieniają świadomość, niszczą. Przy długotrwałym i niekontrolowanym zażywaniu dopalaczy niemal pewne jest nie tylko uzależnienie, ale i wyniszczenie organizmu łącznie z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego oraz pracy serca, wątroby, nerek. Jako substancje oddziałujące bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, wywołują bardzo poważne zagrożenia. Począwszy od bólu brzucha, nudności, wymiotów, kołatań serca, stanów lękowych, bezsenności, braku apetytu, urojenia, zmian nastroju, bólu głowy; przez drgawki, padaczkę, problemy z oddychaniem, wyłączenie świadomości, brak samokontroli, podwyższenie temperatury ciała, zaniki pamięci, depresję, a przy dużych dawkach trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i śmierć (szczególnie przy mieszaniu ich   z alkoholem). Po zażywaniu dopalaczy mogą pojawić się akty agresji w stosunku do innych i samookaleczenia.

 

 Strony internetowe:

www.dopalaczeinfo.pl

www.narkomania.org.pl

Pliki do pobrania

  • Ulotka - młodzież1.75 MB (pdf) pobierz
  • Ulotka - rodzice1.74 MB (pdf) pobierz
  • Broszura dla gimnazjalistów6.38 MB (pdf) pobierz

Artykuły

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku © 2015 - 2019