Czcionka:

Kontrast:

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku

NUMER TELEFONU
59 843 12 91

Jesteś tutaj:   Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia„ŚWIADOMY I BEZPIECZNY SENIOR"
2018-03-19
drukuj

„ŚWIADOMY I BEZPIECZNY SENIOR"

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Słupsku we współpracy z Komendą Miejską Policji w Słupsku w miesiącu marcu przeprowadzili cykl spotkań informacyjno – edukacyjnych dla seniorów w ramach akcji „Świadomy i bezpieczny senior” na terenie miasta Słupska i powiatu słupskiego.

 

Celem działań Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Słupsku była przede wszystkim profilaktyka zakażeń HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową w populacji 50+, uświadamianie zagrożeń wynikających z ryzykownych zachowań seksualnych. 

 

Niewiedza oraz brak lęku przed ciążą powodują, że osoby w wieku poprodukcyjnym nie widzą potrzeby stosowania zabezpieczeń – prezerwatyw. Na spotkaniach rozprawiono się z mitami i uświadomiono tej grupie populacji, że HIV może dotknąć każdego i w każdym wieku. Ponadto seniorzy informowani byli o możliwości wykonania bezpłatnych i anonimowych badań w kierunku HIV, w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym w Słupsku przy ul. Tuwima 23.

 

Na spotkaniach podjęto również temat profilaktyki grypy.

 

Komenda Miejska Policji w Słupsku ostrzegała osoby starsze przed kieszonkowcami oraz oszustami posługującymi się metodami oszustw tzw. „na wnuczka” i „na policjanta”. Ponadto funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie bezpiecznych postaw będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, w tym istotę noszenia elementów odblaskowych, które mogą uratować życie i zdrowie.

 

Akcje profilaktyczne zostały przeprowadzone m.in. w Dziennym Domu Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, Osiedlowym Klubie Kwadrat przy Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz w Słupsku, Stowarzyszeniu Metalowych Serc w Słupsku.

 

Dnia 6 marca akcję profilaktyczno – informacyjną przeprowadzono na wybranych ulicach miasta Słupska, w której to pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Słupsku wraz z funkcjonariuszami Policji oraz uczniami z Liceum Policyjnego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku rozdawali materiały edukacyjne i przeprowadzali rozmowy indywidulane z seniorami dot. profilaktyki zakażeń HIV/ AIDS oraz ostrzegali jak uchronić się przed oszustami posługującymi się metodami m.in. „na wnuczka”.

Galeria zdjęć

Artykuły

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku © 2015 - 2019