Czcionka:

Kontrast:

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku

NUMER TELEFONU
59 843 12 91

Jesteś tutaj:   Oddział Nadzoru SanitarnegoSekcja EpidemiologiiOdra – informacja dla chorego lub podejrzanego o zachorowanie
2018-12-13
drukuj

Odra – informacja dla chorego lub podejrzanego o zachorowanie

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową. Objawy pojawiają się w ciągu 10 do 12 dni od zakażenia i początkowo przypominają przeziębienie W miarę rozwoju choroby, temperatura rośnie i może dochodzić do 41oC. Po kilku dniach na błonie śluzowej policzków pojawiają się białawe plamki Koplika.  Następnie na ciele pojawia się czerwona wysypka (najpierw na twarzy, potem na tułowiu, na końcu na kończynach). Typowym objawem odry jest ponadto zapalenie spojówek i światłowstręt.

 

W przypadku podejrzenia u siebie lub bliskach objawów odry zadzwoń do swojej przychodni i POPROŚ O WIZYTĘ DOMOWĄ. Jeżeli nie będzie to możliwe udaj się do lekarza własnym środkiem transportu – NIE PRZEMIESZCZAJ SIĘ ŚRODKAMI TRANSPORTU ZBIOROWEGO. Przed wejściem do przychodni zadzwoń do rejestracji w celu poinformowania o swoim przybyciu. Takie działanie pozwoli personelowi medycznemu wdrożyć działania zmniejszające możliwość szerzenia się wirusa odry.

Pliki do pobrania

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku © 2015 - 2019