Czcionka:

Kontrast:

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku

NUMER TELEFONU
59 843 12 91

Jesteś tutaj:   Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji ZdrowiaPaździernik miesiącem profilaktyki raka piersi
2017-10-03
drukuj

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM  PROFILAKTYKI RAKA PIERSI
„Mam wsparcie – badam się”

          Październik od wielu lat jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Podejmowane działania profilaktyczne w tym okresie mają przypominać paniom o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie, a w szczególności: o sposobach zapobiegania zachorowaniu na raka piersi oraz o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.
          Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Obecnie w Polsce nowotwór piersi jest jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności wśród kobiet. Nie jest znana bezpośrednia przyczyna powstawania nowotworów złośliwych piersi, ale wiadomo, że określone czynniki mają wpływ na jego powstawanie i rozwój, tj.:

  • wiek kobiety: ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie,
  • czynniki genetyczne: bardziej narażone na zachorowanie są kobiety, u których występował rak piersi u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra) – w szczególności gdy zachorowanie wystąpiło w okresie przed przekwitaniem,
  • otyłość,
  • nieprawidłowy styl życia – (stres, pośpiech, jedzenie żywności bogatejw tłuszcze oraz wysoko przetworzonej, nadużywanie alkoholu),
  • cukrzyca,
  • czynniki hormonalne – (wieloletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej)


Rozpoznanie tego nowotworu polega głównie na badaniach mammograficznych i USG piersi, ale ostateczny wynik rozstrzyga biopsja guzka.
Przypominamy, że NFZ finansuje bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi oraz bezpłatne USG piersi dla każdej kobiety, która zostanie skierowana na to badanie przez lekarza.


ZAPAMIĘTAJ! NIE KAŻDA ZMIANA W PIERSI JEST NOWOTWOREM ZŁOŚLIWYM, ALE KAŻDA WYMAGA DIAGNOZY SPECJALISTY.


Wystarczy kilka minut w miesiącu, aby skontrolować piersi.
Zobacz, jakie to proste!!!

Jak się badać - poradnik

Może miesiąc walki z rakiem piersi okaże się dla niektórych pań odpowiednim czasem do zgłoszenia się na badanie i pomoże przełamać lęk i zyskać spokój o swoje zdrowie?

Wczesne wykrycie umożliwia całkowite wyleczenie.

 

 

Artykuły

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku © 2015 - 2018